U toku je izbor konsultantske revizorske kuće koja bi trebalo da do sredine februara proceni imovinu i kapital preduzeća, koje trenutno ima blizu dve hiljade zaposlenih. Budući kupac će morati da se obaveže da će uložiti sredstva u vozni park preduzeća i da će zadržati isti broj zaposlenih.
Iako je i prošle godine planirana prodaja “Laste”, čelni ljudi preduzeća su tada tražili da se uradi konverzija poreskih dugovanja od oko 700 miliona dinara u kapital preduzeća.
“To je dug koji je nastao 2004, 2005. godine i na njega su stizale kamate. Svakog meseca smo plaćali 13 miliona dinara obaveza. I onda se postavilo pitanje da li ćemo doći do trenutka kada više ne možemo da servisiramo (dug), da zalažemo autobuse kod Poreske uprave ili ćemo ići u stečaj”, rekao je generalni direktor Toni Gajić za RTS.
Teg koji je ovo preduzeće nosilo bio je težak 550 miliona dinara, a ostatak do 700 miliona činila su druga potraživanja kao i ona prema ćerki firmi “Lastri”. Gajić objašnjava da je ceo postupak konverzije proces koji traje dugo, a da je završen u novembru prošle godine prenosom potraživanja u kapital preduzeća. Na taj način se, dodaje, povećalo učešće državnog vlasništva u kompaniji na 77 procenata.
Vlasništvo u ovom preduzeću imaju – Republika Srbija, Akcionarski fond, Grad Beograd, nekoliko lokalnih samouparava, Fond PIO, RFZO…, a 23 odsto akcija je u rukama malih akcionara.
Na pitanje da li će posle prodaje objekti i uprava “Laste” ostati na istoj adresi u Beogradu, Gajić odgovara potvrdno.
U proteklih godinu i po dana, preduzeće je nabavilo 100 novih vozila, a u ovoj je plan da kupi još 50.
“Lasta” radi već 72 godine, a “pod točkovima” godišnje pređe više od 80 miliona kilometara i preveze više od 100 miliona putnika na domaćim i međunarodnim drumovima.
Izvor: RTS